Iris, 68 let - maminka Káči

11.10.2020

Chtěla bych se podělit o pocity a dodat všem lidem s touto diagnózou a hadicapem hodně sil a optimismu v osobním životě.

U mé dcery Kateřiny trvalo nejméně půl roku, než ji byla v útlém věku lékaři vyřčena diagnóza Crohnova choroba. Další celý rok byla léčena, aby mohla být provedena první operace. Jelikož v jejím případě byla a je nemoc stále agresivní, tak prodělala nespočet operací.

Když dospěla, podařilo se jí s podporou lékařů založit vlastní rodinu. Já jsem již neměla přehled o všech jejích problémech, ale nebylo vyhnutí a z důvodu agresivity nemoci se stala stomičkou.

Nyní žije plnohodnotný život a vychovává dvě děti. Její případ není ojedinělý a svou vůlí vše překonává.

Zapojila se do spolku FIT-ILCO, který sdružuje stomiky všech věkových kategorií. Pacienty po onkologické léčbě a jiné podobné nemoci, což nám, relativně zdravým lidem, je velkou neznámou.

Spolek FIT-ILCO pořádá pro své členy hodně akcí, každoročně jezdí na týdenní rekondiční pobyt v přírodě ČR. Dvakrát měsíčně se setkávají v kavárně, chodí na výlety, výstavy. Jsou pro ně pořádány přednášky se specializovanými sestrami, které se touto problematikou zabývají a předávají klientům poznatky a novinky ve vývoji stomických pomůcek (mohou se zúčastnit i rodinní příslušníci).

Velice ráda se s těmito lidmi setkávám, protože z nich čiší velký optimismus a radost ze života. Po každém setkání s nimi se cítím velice spokojeně a malichernosti hodím za hlavu, jsem nabitá pozitivní energií do běžného života. Děkuji tímto celému kolektivu FIT-ILCA.

© 2020 PytlíkART - projekt pacientské organizace České ILCO, z.s.. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!